Jak zamówić dobrą pogodę na EVENT?

Organizacja dużego wydarzenia nierzadko trwa długie miesiące. Niestety termin i lokalizacja są kwestiami, które ustalamy na początku realizacji, zatem teoretycznie nie mamy wpływu na pogodę.

Teoretycznie, bo analizując klimatogramy możemy zauważyć, że miesiące z średnią temperaturą powyżej 15 stopni celsjusza to maj – wrzesień, a te z najwyższą wartością opadów to czerwiec, lipiec, sierpień. Dlatego biorąc pod uwagę tę statystykę, przyjęło się, że najbardziej wartościowymi pogodowo okresami do organizacji eventu są przełom maja i czerwca, oraz przełom sierpnia i września. Wybierając te terminy zmniejszamy prawdopodobieństwo opadów, ale również męczących upałów. Zamówienie dalej niekompletne…
Pamiętajmy, że nikt nie jest w stanie zapewnić nam dobrej pogody sensu meteorologicznego. Dobry event tworzą ludzie (i bynajmniej nie chodzi tutaj o organizatorów), a ludzie tworzą dobrą atmosferę. Zadbajmy więc przede wszystkim o dobrą pogodę ducha uczestników!

 

 

Inwestycja w wynajem namiotów to każdorazowo kosztowna propozycja, ale weźmy pod uwagę, że zadaszenie chroni nas nie tylko przed, również przed wysokimi temperaturami. Czy zatem ten wydatek się opłaci?
W razie wystąpienia upałów mamy obowiązek zadbać o bezpieczeństwo naszych gości. Zazwyczaj robimy to:

 • zapewniając dużą ilość wody pitnej oraz napojów
 • ustawiając bramki zraszające
 • zwiększając ilość punktów medycznych
 • organizując okazy pożarnicze,po których strażacy wodą najmłodszych

Niestety powyższe jest bezużyteczne w przypadku kiedy zastanie nas deszcz…
Dobrą praktyką jest więc wypośrodkowanie i przygotowanie się na każdą sytuację, tj. zabezpieczenie jak największej ilości oraz zapewnienie części środków ochrony przed upałami.
Podczas wyboru lokalizacji zwróćmy uwagę również, czy obiekt nie posiada wiaty, hali sportowej lub zadaszonych trybun (obiekty sportowe, stadiony), które możemy bardzo często pomysłowo wykorzystać, bądź traktować jako „wyjście awaryjne”. Wiata oraz hala świetnie nadają się do umieszczenia w razie złej pogody części atrakcji o dużym gabarycie – dmuchańców, trampolin, urządzeń interaktywnych, organizacji pokazów. Myśląc o takim zabezpieczeniu pamiętajmy jednak o kwestii odpowiedniej ilości wyjść ewakuacyjnych, oraz czy kanały te są odpowiedniej wielkości i pozwolą na szybkie przeniesienie sprzętu z zewnątrz do środka.

jak_zamowic_pogode_na_impreze

O czym należy jeszcze pamiętać przy zabezpieczaniu każdej imprezy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi?
 • osłaniajmy przed deszczem wszystkie przyłącza do źródeł prądu
 • skontrolujmy poprawne przytwierdzenie do podłoża wszystkich obiektów, co do których istnieje ryzyko zerwania i uniesienia podczas wiatru (namioty, dmuchańce, zadaszenia)
 • zapewnijmy odpowiednią ilość punktów medycznych
 • zabezpieczmy ciągi komunikacyjne i wyjścia ewakuacyjne

Jeżeli zapewnimy uczestnikom możliwość skorzystania z wszystkich przygotowanych przez nas atrakcji (oraz rzecz jasna zapewnimy wystrzałowe atrakcje), z pewnością nic nie będzie w stanie zniszczyć ich entuzjazmu…

Realizacja w Bielsku Białej. Deszczowa pogoda. Urządzenia na zewnątrz to:
 • zjeżdżalnia dinozaur, ze względu na gabaryt i konstrukcję dzięki której ślizgawki osłonięte są przed deszczem
 • eurobungee – z powodu gabarytu
 • Mega dart – z powodu wymaganej dużej powierzchni przed urządzeniem
 • Wewnątrz: Wipeout, statek piracki, eliminator meltdown